Náš web používá k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním nášho webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

 • Blog
 • Chemex – netradičná príprava filtrovanej kávy

Chemex – netradičná príprava filtrovanej kávy

Chemex je jedným z najzaujímavejších kávových vynálezov 20-tého storočia.  Jednoduchá príprava,  vizuálna elegancia skombinovaná s optimálnou extrakciu vytvára dokonalú bohatú chuť kávy. Na chemex by sme mali použiť čerstvo zomletú jemne upraženú ideálne odrodovú kávu stredné až svetlé praženie.

 

Na použitie chemexu je potrebný papierový alebo kónický filter, ktorý treba pred použitím opláchnuť horúcou vodou aby sme ho zbavili papierovej chute prípadne drobných nečistôt.

Chemex  vynašiel známy vynálezca Peter Shlumbohm v roku 1940 v USA. Schlumblohm nemal vlastnú továreň, všetky jeho vynálezy aj chemex boli vyrábané  v spoločnostiach Corning Glass a Alcoa. Chemex je vyrobený z borosilikátového skla. Pripomína presýpacie hodiny. V strede je doplnený o drevený korzet , ktorý je ku sklu pripevnený koženou páskou a samozrejme okrem unikátneho dizajnu chráni ruku pred popálením.

Chemex je naozaj nenáročná príprava filtrovanej kávy. V dnešnej dobe sa vyrába v rôznych veľkostiach. Aj nás chytil chemex za srdce nielen pre jeho výnimočný dizajn ale hlavne pre to aký výnimočný kávový nápoj z neho dostaneme. Ponúkam Vám môj osvedčený recept na prípravu filtrovanej kávy cez chemex takto:

 • mletie: hrubé mletie
 • príprava: do chemexu vložíme správne zvolený papierový alebo konický filter
 1. filter prepláchneme horúcou vodou aby sme sa zbavili prípadných nečistôt a papierovej chute, tým sa nám nahreje aj samotný chemex

 2. vodu z chemexu vylejeme

 3. do prepláchnutého filtra nasypeme pomletú odrodovú kávu 30 g na 500 ml vody
   Chemex - príprava kávy 3B Chemex - príprava kávy 3A
   
 4. pomletú odrodovú kávu najskôr zalejeme trochou horúcej vody 91 – 93 °C cca na 30  sekúnd, začína tzv. kvitnutie pričom uniká z kávy CO2
  Chemex - príprava kávy 4
   
 5. potom začneme pomaly nalievať horúcu vodu najlepšie krúživým pohybom aby sa káva  zaliala rovnomerne
  Chemex - príprava kávy 5AChemex - príprava kávy 5B
   
 6. celá extrakcia by mala trvať 3 – 4 minúty
  Chemex - príprava kávy 6AChemex - príprava kávy 6B
   
 7. filtrovanú kávu môžeme servírovať do predhriatych šálok

Náš tip: Odporúčame jednodruhovú a hlavne čerstvo upraženú odrodovú kávu.

Chemex sa stal veľmi populárny na celom svete a pre jeho dizajn sa objavil aj vo viacerých filmoch. Dokonca aj sám James Bond si na raňajky pripravoval filtrovanú kávu cez chemex.

Autor článku: Lukáš Podbehlý


23. 01. 2015 | Späť na prehľad článkov

Novinky

Chemex – netradičná príprava filtrovanej kávy

Chemex je jedným z najzaujímavejších kávových vynálezov 20-tého storočia.  Jednoduchá príprava,  vizuálna elegancia skombinovaná s optimálnou extrakciu vytvára dokonalú bohatú chuť kávy. Na chemex by sme mali použiť čerstvo zomletú jemne upraženú ideálne odrodovú kávu stredné až svetlé praženie.

Prečo je káva pestovaná v horách lepšia?

Je to tak trochu záhada, ale v podstate ide o to, že čím vyššie sa káva pestuje, tým ťažšie a tvrdšie sú kávové bôby a majú lepšiu chuť.

Newsletter

Dostávajte najnovšie informácie zo sveta Caffé Caffé priamo do Vašej e-mailovej schránky. Čakajú na Vás novinky, akcie a špeciálne ponuky.


Zdieľať Zdieľať

Kontakt

Mapa stránky | CaffeCaffe.sk – pražiareň kávy, odrodová káva, filtrovaná káva, exkluzívne sypané čaje a škola kávy. | © 2014 Coffee partners s.r.o.